Witamy serdecznie na naszej stronie!
Program lojalnościowy
Source: www.spiceupyourblog.com
Policzenie wszystkich programów lojalnościowych działających na rynku byłoby nie lada doświadczeniem. W zasadzie, przy każdym zakupie produktu czy słyszymy pytanie, czy zbieramy punkty na specjalną kartę. Nic dziwnego – program lojalnościowy to jedno z najbardziej powszechnych, działających w tej chwili narzędzi marketingowych. Umożliwia budowanie trwałej więzi pomiędzy daną marką a klientem. Dobre są na ten przykład programy b2b - a więc kiedy pozyskamy klienta, musimy jeszcze mieć na uwadze, że w niesłychanie wielu przypadkach może on w każdej chwili przejść do konkurentów.

I właśnie dlatego niezmiernie ważne jest to by jakoś starać się zatrzymać na stałe klienta. Wszelkiego rodzaju programy lojalnościowe są o tyle fantastyczne, że są ze wszech miar skuteczne. A to dlaczego? Jeśli gwarantujemy swoim klientom bardzo dobrą jakość, to tylko atrakcyjna cena ich jeszcze bardzo interesuje. Nierzadko nie jest realne ciągłe spuszczanie ceny, lecz w końcu przynajmniej można dać jakieś gratisy, itp. Opcji jest niesłychanie wiele.

Program lojalnościowy
Source: www.spiceupyourblog.com
Z czasem dialog można uzupełniać o inne, wartościowe dla firmy, elementy tworzące dla niej realne wsparcie sprzedaży. Dla firmy, która tego typu program wciela w życie, katalog z nagrodami może być świetnym narzędziem informowania klientów o firmie oraz o jej ofercie. W takim dialogu najistotniejszy i często najtrudniejszy jest początek rozmowy, w czym oczywiście znakomicie może pomóc właściwie „skrojony” program lojalnościowy, który może wywołać pozytywną reakcję klienta. Jeśli zakończy się to powodzeniem, ważne jest, aby na tym etapie kontaktów z klientem nie kończyć, tyko go kontynuować poprzez dodawanie nowych elementów i wątków. Realizowanie składanych w ten sposób obietnic przesądza o tym, czy firma będzie wiarygodna w opinii klientów.

Konstrukcja programu powinna umożliwiać jego ewolucję tak, aby dialog był jak najbardziej efektywny, a lojalność klientów w stosunku do firmy okazywała się dla nich czymś naturalnym, wręcz niezauważalnym. Weźmy chociażby w rachubę sklep internetowy - na przykład z psią karmą. Może ciekawym rozwiązaniem jest to, aby takim stałym klientom, raz na jakiś czas dać darmową karmę? Oni będą szczęśliwi, nie mówiąc już o ich czworonogu. I dlatego niesamowicie często e-sklepy stosują takowe metody. Nie możemy być nigdy gorsi od własnych konkurentów! Przeważnie proponowanie członkostwa w programie lojalnościowym kierowane jest do tych klientów, którzy już znają markę oraz korzystają z jej usług.

Dzięki temu mają pewność, iż zaufanie, którym nas obdarzyli dostarcza im wymiernych korzyści. Idealnym przykładem na to są linie lotnicze. Badania wykazują, iż aż 80% osób zaangażowanych w program lojalnościowy decyduje się na zakup kolejnych biletów, by uzyskać większa liczbę bezpłatnych kilometrów. Kompleksowa obsługa programów lojalnościowych jest aspektem, który nie interesuje nabywców, a stanowi dość zawiły proces. Takim zadaniem zajmują się określone firmy. Ich pracownicy dysponują odpowiednimi sposobami do tworzenia takich programów i zarządzania nimi. Na przykład przedsiębiorstwo takie zajmie się wytwarzaniem kart dla użytkowników. Nierzadko również przedsiębiorstwa takie zajmują się zakładaniem i prowadzeniem strony WWW informującej o danym programie (polecana strona).